Pracovná stáž je pre veľa študentov a mladých ľudí prvým veľkým krokom do pracovného sveta. Je to skvelý spôsob, ako nazbierať prvé skúsenosti, spoznať ľudí z odboru a rozšíriť si obzory. A vytvoriť si tak odrazový mostík na rozbeh kariéry. Nech už nad stážou rozmýšľate z akéhokoľvek dôvodu, na to, aby ste sa na stáž dostali, budete potrebovať dobrý životopis.
A povedzme si na rovinu, napísať kvalitný životopis nie je úplne jednoduché, hlavne keď nemáte veľa pracovných skúseností a veľakrát ešte nedokončené vzdelanie.Mnohí sa potom snažia tieto “prázdne miesta” v životopise vyplniť irelevantnými informáciami, prehnanými grafickými prvkami alebo s čímkoľvek čo zakryje fakt, že nemáte veľa pracovných skúseností.
Našťastie táto situácia má veľmi jednoduché riešenie. Ukážeme vám, ako vyzdvihnúť svoje vzdelanie, zručnosti a mimoškolské aktivity tak, aby zapôsobili rovnako dobre ako životopis, ktorý tie skúsenosti má. Stačí len zmeniť jeho zameranie.
Čo je životopis na stáž a čím sa líši od bežného životopisu?
Na rozdiel od klasického životopisu, kde ide hlavne o pracovné skúsenosti a to, čo ste v nich dosiahli, životopis na stáž by sa mal zamerať skôr na vaše štúdium, mimoškolské záujmy a zručnosti, ktoré ste pritom získali.
Jednoducho povedané: tu nejde o to, čo všetko ste dosiahli, ale čo chcete dosiahnúť.
Firmy totiž od stážistov neočakávajú dokonalý životopis. Hľadajú skôr niekoho, kto má chuť, potenciál a chce sa učiť. A práve to by mal životopis na stáž ukazovať.
Ako napísať životopis na stáž?
Základom dobrého životopisu na stáž je pochopiť to, že sa má zameriavať na iné veci ako pracovné skúsenosti a prispôsobiť tomu formátovanie a spôsob, akým je ten životopis písaný. Spísali sme zopár tipov, ktoré vám pri tom pomôžu.
Zvoľte funkčný formát životopisu
Kým klasický životopis sa sústredí na pracovné skúsenosti a ide skôr chronologicky dozadu, tzv. funkčný formát robí presný opak, vyzdvihuje zručnosti, vedomosti a váš potenciál. Tento prístup dáva zmysel hlavne vtedy, keď ešte nemáte čo ukázať v sekcii „pracovnej histórie“, no viete, že máte čo ukázať aj mimo nej.
Zamerajte sa na budúcnosť, nie minulosť
Klasický životopis sa snaží stručne zahrnúť všetky vaše minulé skúsenosti a poukázať na “highlighty” vašej kariéry. Životopis na stáž má však iný cieľ a to je ukázať, kam smerujete. Akú máte motiváciu, čo vás zaujíma a kde by ste sa chceli v budúcnosti vidieť. Ukážte, že sa nehlásite na stáž len tak zo zvedavosti, ale preto, že vám dáva zmysel a chcete z nej vyťažiť maximum.
Sústreďte sa na sekciu “O mne” alebo tzv. Súhrn životopisu
V angličtine nazývané resume summary alebo tzv. súhrn životopisu, by mal v prípade životopisu na stáž fungovať ako sekcia, ktorá povie najviac o vás, vašej motivácii a o tom, čo chcete dosiahnuť. Stručne opíšte, prečo sa hlásite na stáž, čo vás k tomu viedlo a aké sú vaše ciele.
Dajte do popredia svoje zručnosti
Nemáte skúsenosti? Nevadí. Máte zručnosti a tie vedia byť rovnako cenné. Či už ste ich nadobudli v škole, na mimoškolských aktivitách, v online kurzoch alebo pri vlastných projektoch, všetky si zaslúžia svoje miesto v životopise. Ukazujú, čo viete a ako premýšľate. A to je pre zamestnávateľa často dôležitejšie než to, že ste niekde raz dve letá sedeli na recepcii alebo čapovali pivo každú druhú stredu.
Vzdelanie je vaša silná stránka – využite to
Ak ste ešte študenti alebo čerství absolventi, je úplne prirodzené, že najväčšou oporou vášho životopisu bude práve vzdelanie. Nebojte sa ho preto ukázať naplno. Spomeňte svoje akademické úspechy, špeciálne projekty, témy seminárnych prác alebo diplomovej práce, ktoré stoja za zmienku. Dajte najavo, že vám na štúdiu záležalo a že ste z neho vedeli niečo vyťažiť.
Vytvorte si sekciu „projekty“
Projekty sú skvelý spôsob, ako ukázať, že nezaháľate a nebojíte sa pustiť do niečoho sami. Môže ísť o školské zadanie, osobný blog, programovanie webu pre kamaráta alebo čokoľvek, čo ste robili navyše. Tieto veci hovoria za vás viac než akýkoľvek všeobecný opis vašich vlastností. Ak sa dá, priložte aj odkaz. Ukážete tak konkrétny výsledok a váš životopis tak dostane oveľa reálnejší rozmer.
Pomenujte sekciu podľa seba – nech odzrkadľuje vaše silné stránky
Alternatívne sa táto sekcia môže volať inak ako „Projekty“. Ak máte viac dobrovoľníckych skúseností, pokojne ju nazvite „Dobrovoľníctvo“. Ak ste investovali čas do online kurzov (napr. Udemy, Coursera, edX) a školení, môžete ju premenovať na „Certifikáty a kurzy“. Ide o to, aby ste si vytvorili priestor, ktorý čo najlepšie ukáže, kde ste sa niečo naučili. Popíšte, aká bola vaša rola, čo ste robili, aké zručnosti či nástroje ste pri tom použili a čo vám to dalo.
Teraz už zostáva len použiť tieto tipy v konkrétnom príklade životopisu. Pozrime sa na vzorový životopis vytvorený špeciálne pre stáž, ktorý spĺňa všetky vyššie spomenuté kritéria.
Ak sa chcete dozvedieť viac tipov na to, ako napísať skvelý životopis pre akékoľvek povolanie, navštívte náš blog, kde pravidelne zdieľame rady a informácie pre každého, kto hľadá prácu.
Nezabudnite, Kickresume je zadarmo pre študentov, čo vám uľahčí písanie nielen životopisu, ale aj motivačného listu a hlavne ušetrí kopec času.