Premietanie poslednej časti dokumentárneho cyklu „ŠTB: Prísne tajné“ spojené s moderovanou diskusiou

V pondelok 27.2.2023 o 17.00 začne v kine OKO premietanie poslednej epizódy dokumentárneho cyklu s názvom Tiene ŠTB. Odvysielanie tejto epizódy v televízii vyvolalo v spoločnosti vlnu čerstvého záujmu o problematiku pôsobenia bývalých príslušníkov ŠTB a ich spolupracovníkov v slovenskej politike. Po premietaní bude nasledovať moderovaná diskusia.

 

Štátna bezpečnosť (ŠTB) bola hlavným nástrojom represívneho aparátu totalitného komunistického režimu. Naháňala strach a hoci bola voľným okom neviditeľná, vedeli o nej všetci. Aj keď bola 15.2.1990 Štátna bezpečnosť zrušená, jej príbeh ešte neskončil. Zostali tu bývalí príslušníci a ich dedičstvo. Dodnes pociťujeme dopady existencie ŠTB na našu spoločnosť.

Dvadsať-dielna televízna dokumentárna séria ŠTB: PRÍSNE TAJNÉ, ktorá vznikla v koprodukcii RTVS a ČT, skúma mechanizmy fungovania Štátnej bezpečnosti a ich premeny v čase. Odhaľuje pozadie tajných operácií, ich páchateľov a príbehy ich obetí, mapuje dejiny ŠtB od jej vzniku po zánik. Odkrýva formovanie a metódy Štátnej bezpečnosti naprieč celou jej existenciou. Zameriava sa na doposiaľ filmovo a historicky nespracované príbehy a na uvádzanie nových zistení a súvislostí v známejších prípadoch. Vznikla v koprodukcii RTVS a ČT, pričom v januári a februári odvysielala RTVS posledné štyri epizódy.

Diskutovať bude Lukáš Diko, režisér prvej a poslednej epizódy dokumentárneho cyklu ŠTB: Prísne tajné a šéfredaktor Investigatívneho centra Jána Kuciaka. Lukáš Diko začínal ako redaktor v denníku SME, neskôr sa stal šéfredaktorom spravodajstva v televízii Markíza a bol tiež riaditeľom spravodajstva a publicistiky vo verejnoprávnej RTVS. Ďalším hosťom bude Jerguš Sivoš, predseda správnej rady Ústavu pamäti národa, ktorý ako historik spolupracoval pri natáčaní dokumentárneho cyklu. Zaoberá sa organizáciou, personálnym obsadením a činnosťou útvarov Štátnej bezpečnosti, systémom pracovných táborov a represiou štátu voči občanom.

Dátum: 27.2. 2023 (pondelok)
ČAS: 17:00
Miesto: KINO OKO
CENA: ZDARMA

PLAGÁT

Prednáška je realizovaná v rámci výskumného projektu podporovaného Agentúrou na podporu výskumu a vývoja (APVV) č. APVV-21-0115 s názvom „Hypermoderná mediálna kultúra – Filmová a televízna tvorba ako zrkadlo sociálno-kultúrnych fenoménov 21. storočia“.

 

 

 

 

 

Udalosť bola ukončená.

Dátum

feb 27 2023 - júl 28 2023
Expired!

Čas

17:00 - 18:00
Kategória

Pridaj komentár