Teach for Slovakia: Posuňte seba, inšpirujte ďalších

Vzdelávanie v rôznych oblastiach života je neodmysliteľnou a kľúčovou súčasťou rastu a pokroku spoločnosti. Vo svojich najrozmanitejších podobách nás sprevádza celý život. Preto platí fráza hneď z titulky článku: Posuňte seba, inšpirujte ďalších!

Vzdelaní ľudia, ktorí na sebe neustále pracujú a rozvíjajú nielen svoje mäkké a zároveň aj líderské  schopnosti, môžu vo významnej miere ovplyvniť úzku ale aj širokú komunitu ľudí. Dokážu tak prispieť k stabilnej a prosperujúcej spoločnosti.

Je zrejmé, že viaceré predpoklady v oblasti získania kvalitného vzdelania nadobúdame už v útlom veku v materských, základných či stredných školách. Na Slovensku však nie je samozrejmosťou, že všetky deti majú rovnaký prístup k vzdelaniu, pevné rodinné zázemie či podporu v rámci štúdia na základnej či strednej škole.

Vysoké percento detí už od detstva napriek talentu nemá predpoklad v živote uspieť. Tento a mnohé ďalšie problémy v oblasti systému vzdelávania na Slovensku rieši výnimočný program, podporovaný aj samotnou prezidentkou Slovenskej republiky, Teach for Slovakia.

Na ceste za zmenou slovenského školstva

Teach for Slovakia je jedným z najintenzívnejších programov osobnostného a profesionálneho rozvoja pre absolventov a mladých profesionálov. Program vytvára a spája komunitu lídrov z rôznych oblastí pôsobenia, za účelom dosiahnutia viditeľných zmien v systéme vzdelávania na Slovensku.

Primárne sa snaží pritiahnuť tých najschopnejších mladých ľudí, ktorí majú v sebe talent, energiu a potenciál viesť zmeny v oblasti kvality vzdelávania. Hľadá tých, ktorí chcú byť zároveň súčasťou inšpiratívnej komunity, ktorá posúva Slovensko vpred.

Práca v korporáte bola fajn na platenie hypotéky, ale neprinášala mi pocit dobre vykonanej práce.”

“Byť účastníkom znamená zažívať veľa ťažkých období, postaviť sa pred neriešiteľné problémy či vystúpiť zo svojej bubliny. Ale zároveň je to aj o skúsenosti, ktorá ukazuje, že sa to dá. Že takáto práca má zmysel. Nie len pre mňa, ale aj pre deti, pred ktorými každý školský deň stojím,”  aktuálny účastník programu TFS (Kohorta 2020), Matúš Koprda.

Od školenia po ambasádorstvo

Teach for Slovakia poskytuje aktívnym absolventom vysokých škôl dvojročný leadership program, v rámci ktorého získavajú skúsenosti z reality slovenských škôl. Popri tom absolvujú tréningy na osobnostný rozvoj a pracujú na projektoch na rozvoj komunity či školy. Po dvoch rokoch pokračujú ako ambasádori a z rôznych pozícií a kariér vedú potrebné zmeny pre kvalitnejší a spravodlivejší vzdelávací systém.

“Vytvárame komunitu lídrov, ktorí spoločne pracujú na zmenách v školách i mimo nich, aby raz všetky naše deti mali šancu v živote uspieť.”

Nezáleží či si vyštudoval marketing, psychológiu, žurnalistiku, právo či ekonómiu. Program Teach for Slovakia je tu pre každého absolventa. Dôležité je, že chce prispieť k viditeľným zmenám v našej spoločnosti, spoznať množstvo inšpiratívnych ľudí, vyjsť zo svojej komfortnej zóny a naplniť tak svoj život a kariéru zmysluplnou prácou.

“Po desiatich rokoch klikania excelov som mal pocit, že sa chcem konečne venovať zmysluplnej práci. Zamestnanie v korporáte bola fajn na platenie hypotéky, ale neprinášala mi pocit dobre vykonanej práce. Ak máte v sebe potrebu pomáhať slabším a nebáť sa silnejších, poďte si to vyskúšať…” aktuálny účastník programu TFS (Kohorta 2020), Filip Palkovič.

“Tie dva roky v roli učiteľky boli len začiatok. Dnes som už päť rokov ambasádorkou programu a vidím, že čo dokáže komunita motivovaných ľudí. Jedny rozbehli mentorigový program pre mladých, iní vedú organizácie, ktoré pomáhajú ľuďom priamo v regiónoch, ďalší pomáhajú s potrebnými zmenami na ministerstve školstva…,” Marketing and Communication Manager TFS, Veronika Pavlíková Klindová.

Čo všetko v rámci Teach for Slovakia získate?

Osobnostný rozvoj, zmysluplnú prácu so skutočným dopadom, podporu lídrov biznisu, verejnej a neziskovej sféry, skvelú partiu ľudí, odborné stáže a kariérne príležitosti, medzinárodné spolupráce a konferencie. Viac informácií o projekte a jeho leadership programe nájdete na jeho oficiálnych stránkach. Aktuálne vyplnené prihlášky budú zaradené do nasledujúceho ročníka a vyhodnotené na jeseň 2021.

Autor: Mgr. Marianna Urmínová
Foto: Archív TFS

Zdieľaj článok

Pridaj komentár