PRACOVNÝ POHOVOR: Ako zvýšiť svoje šance na úspech?

Pracovný pohovor je pre mnohých určite jedna z najstresujúcejších vecí, aké kedy zažili. Ide predsa o niečo, od čoho závisí možno celá vaša budúcnosť. Preto je potrebné byť pripravený tak, aby vás nič nezaskočilo. Pokiaľ ste dostali pozvanie na pracovný pohovor, znamená to, že potenciálneho zamestnávateľa váš životopis alebo motivačný list zaujal natoľko, že sa s vami chce stretnúť osobne. Ako sa však na taký pracovný pohovor dobre pripraviť? Ako zaujať a uspieť? Čítaj článok a dozvieš sa viac. 

V nasledujúcej časti článku vám ponúkame pár tipov, ako taký pracovný pohovor zvládnuť, na čo nezabudnúť, a na čo si dať pozor.

Pred osobným pohovorom

  • Informácie o vás – prejdite si celý životopis tak, aby ste všetky informácie ovládali aj z hlavy.
  • Informácie o firme – urobte si menší prieskum o danej spoločnosti, ponúkanej pracovnej pozícii, ale napríklad aj osobe, ktorá s vami bude robiť pohovor. Na škodu taktiež nie je ak viete niečo o konkurencii, alebo vedení firmy.
  • Bez stresu – deň pred pohovorom sa snažte byť v čo najlepšej psychickej aj fyzickej kondícii. Dôležitý je výdatný spánok a dobré jedlo. Na elimináciu stresu si deň vopred môžete skontrolovať adresu firmy, overiť cestu, či nájsť vhodné miesto na parkovanie.

V deň pohovoru

  • Príchod včas – príďte radšej v predstihu a počítajte s časovou rezervou. Môže sa stať, že v deň pohovoru budú v meste zápchy, alebo v prípade zlého počasia vám bude cesta trvať o čosi dlhšie.
  • Prvý dojem – je samozrejmosťou, že oblečenie by malo byť slušné a čisté. Môžete ho však čiastočne prispôsobiť firemnej kultúre a pracovnej pozícii. Dáte tak najavo, že vám na prvom dojme záleží a dali ste si námahu s výberom vhodného outfitu.
  • Doklady a dokumenty – nezabudnite si občiansky preukaz a životopis. Zamestnávateľ taktiež môže od vás vyžadovať aj potvrdenie o dosiahnutom vzdelaní (diplom), odporúčania z predchádzajúcich zamestnaní, jazykové certifikáty, certifikáty z rôznych kurzov, alebo potravinársky preukaz. Vďaka týmto dokumentom zamestnávateľovi preukážete, že ste skutočne vhodný kandidát na obsadzovanú pozíciu.

Počas pohovoru

  • Chladná hlava = polovica úspechu – stres je na mieste, ale len do určitej miery. Snažte sa na pohovor pozerať ako na príležitosť, nie skúšku. Tu môžete zamestnávateľa presvedčiť o svojich kvalitách a zručnostiach. Svoje skúsenosti a vlastnosti demonštrujte na reálnych situáciách.
  • Otázky o pozícii a zamestnávateľovi – pýtajte sa všetko, čo vás skutočne zaujíma v súvislosti s danou pracovnou pozíciou a všetko, čo je pre vás podstatné. Možno práve zaujímavým otázkam si vás personalista zapamätá, no tiež tým môžete ukázať skutočné nadšenie a záujem o prácu. Dajte si však pozor, aby ste sa nepýtali veci, ktoré v pracovnej ponuke už boli uvedené. Pôsobí to neprofesionálne.

Okrem klasického osobného pohovoru sa však môžete stretnúť aj s telefonickým pohovorom, ktorý vás môže zastihnúť nepripravených. V tomto prípade personalista, alebo zamestnanec poverený kontaktovaním kandidátov, bližšie zisťuje to, čo nebolo uvedené v životopise, overuje si informácie v ňom uvedené, ale hlavne si overuje, či ešte stále máte o danú pozíciu záujem. Eliminuje tak záujemcov, ktorí si medzičasom už prácu našli, alebo nepôsobia dojmom, že by boli na inzerovanú prácu vhodní.

Pri telefonickom pohovore sa snažte reagovať čo najpohotovejšie, zachovajte chladnú hlavu a na otázky odpovedajte jasne a výstižne. Nervozita je, samozrejme, v poriadku, ale nenechajte sa ňou prevalcovať. Dôležité je taktiež neklamať s úmyslom „zapáčiť sa“, ale ani byť prehnane skromný. Výsledkom telefonického pohovoru je zväčša dohodnutie osobného pohovoru, alebo vzájomná dohoda o tom, že do ďalšieho kola nepostúpite. V niektorých prípadoch môžete od zamestnávateľa ako vstupenku k osobnému pohovoru dostať aj nejaký druh zadania. Ak ho vypracujete na dobrej úrovni a zamestnávateľ bude spokojný, môžete sa tešiť na osobné stretnutie. Ak sa vám naopak, zadanie nebude príliš pozdávať alebo ho nebudete vedieť splniť, aspoň viete, že daná pracovná pozícia nebola vhodná práve pre vás.

Na konci pohovoru by ste mali vedieť, či ste uspeli, alebo by ste mali vedieť, kedy sa dozviete, ako sa zamestnávateľ rozhodol. Ak zamestnávateľ uprednostnil niekoho iného, môžete sa spýtať na spätnú väzbu a do budúcna na sebe popracovať. Ak ste prácu získali, tak vám srdečne gratulujeme. V prípade, že vás zaujíma čokoľvek iné spojené s hľadaním práce alebo kariérou, na stránke nášho Kariérneho centra FMK https://kariera.fmk.sk/ určite nájdete mnoho cenných informácií.

Autor článku: Emma Reichmannová

Zdieľaj článok

Pridaj komentár