Tenká čiara medzi dlhodobým stresom a vyhorením. Kedy treba spozornieť?

V dnešnej dobe je stres a hektický pracovný/študentský život neoddeliteľnou súčasťou každého z nás. Aj napriek častému výskytu v našom živote treba dlhodobému stresu venovať špeciálnu pozornosť. Prechod z dlhodobého stresu do stavu vyhorenia je veľmi nenápadný, no o to viac škodlivý pre naše fyzické a duševné zdravie. V tomto článku sa preto tejto povenujeme do hĺbky.

Všetko čo potrebuješ vedieť o vyhorení

Burnout je stav emocionálneho a fyzického vyčerpania, ktorý vzniká v dôsledku dlhodobého vystavenia sa stresu. Podľa WHO postihuje vyhorenie až 28 % zamestnancov v EÚ a môže mať výrazný negatívny vplyv na duševné zdravie a výkonnosť jednotlivca aj celého tímu. Treba však podotknúť, že vyhorenie sa často prenáša aj do súkromia. Preto i keď sa to bude znať ako klišé, zdravie je naozaj prvoradé. Je preto dôležité sa spýtať, či nám ten dlhodobý a neudržateľný pracovný alebo školský nátlak stoja za to. Mnohí z nás si navyše workoholizmom (alebo snahou dosiahnuť nejaký kariérny úspech) kompenzujú problémy v iných oblastiach života.

Bežným príkladom je ignorovanie vzťahových problémov, ktoré prekryjeme školou alebo prácou. Tento prístup však nič nerieši, naopak to situáciu len zhoršuje. Preto je dôležité nájsť rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, aby sme predišli vyhoreniu a udržali si dobré zdravie. Opačnou situáciu býva extrémne zanietenie pre nejakú aktivitu. Poznáš to – pre niečo sa nadchneš, baví ťa to a vieš tomu venovať veľké množstvo času počas dňa. Lenže aj v takomto prípade platí staré známe „všetko s mierou.“ V opačnom prípade môžeš pokojne vyhorieť ako človek, ktorý je dlhodobo vystavený stresu.

Ako je na tom školstvo?

Asi sa zhodneme na tom, že sektor školstva je naozaj stresujúci. Štatistiky jasne ukazujú, že toto platí nielen pre študentov ale aj pre pedagógov. Podľa prieskumu americkej organizácie National Education Association z roku 2018, ktorého sa zúčastnilo viac ako 8 000 učiteľov, 81 % z nich pociťovalo vysokú úroveň stresu a 58 % uviedlo, že sa v poslednom roku cítili vyhorení. Okrem toho až 34 % učiteľov uviedlo, že zvažuje opustiť zamestnanie. Nelichotivé dáta sú aj zo strany študentov. Podľa prieskumu americkej Asociácie vysokoškolských zdravotných stredísk z roku 2018, ktorého sa zúčastnilo viac ako 67 000 študentov, až 60 % z nich uviedlo, že pociťuje intenzívny stres zo školy a 30% z nich sa cíti vyhorelo. Navyše, 10 % študentov uviedlo, že sa v posledných 12 mesiacoch pokúsili o samovraždu.

Ako predchádzať vyhoreniu?

Ralph Waldo Emerson raz povedal: “Investícia do zdravia by mala byť našou prvou prioritou. Bez zdravia nemôžeme dosiahnuť nič iné.” Možno si dlhodobo v stresovom prostredí. Možno preceňuješ svoje schopnosti. Možno si štúdiom alebo kariérnymi úspech chceš kompenzovať niečo iné. Možno len nevieš že si v toxickom prostredí. Poďme sa preto na záver pozrieť na jednoduché ale praktické spôsoby, ako predísť vyhoreniu počas štúdia alebo práce.

  1. Vytvor si realistické ciele a plány: je dôležité mať jasnú predstavu o tom, čo chceš dosiahnuť a aké sú tvoje priority, no rovnako dôležité je aj nehrať sa na Hulka/Wonder Woman.
  2. Vyhľadávaj harmonizujúce aktivity: venuj sa relaxačným aktivitám ako jogu, meditácii alebo čítaniu, pre obmedzenie intenzity stresu.
  3. Nájdi si podporné prostredie: hovor o svojich pocitoch s priateľmi, rodinou, alebo odborníkom a neboj sa požiadať o pomoc, ak ju potrebuješ.
  4. Zmena prostredia: ak sa necítiš dobre v práci/škole, možno prišiel čas odštartovať novú životnú etapu, pretože povedať si „končím“ nie je prejav slabosti.
  5. Aktualizuj svoje hodnoty a priority: skús sa zamyslieť nad tým, čo je dôležité pre teba, nie pre tvojich rodičov alebo tvoje okolie.

 

A ak seriózne zvažuješ nové pracovné prostredie, nezabudni si pozrieť najnovšiu ponuku pracovných ponúk alebo stáží na našom webe 😊 https://kariera.fmk.sk/pracovne-ponuky/

Autor článku: Sabo Lukáč

 

Zdieľaj článok

Pridaj komentár