Zažiar na pohovore a získaj PRÁCU svojich SNOV

Platí zlaté pravidlo, že na pohovor by ste nemali prísť príliš skoro ale ani neskôr, než sa dohodnete so zástupcom spoločnosti / personalistom. Ideálne je prísť tak dve-tri minútky vopred, prípadne presne na dohodnutý čas. Mali by ste si dať však pozor na kvalitnú prípravu a nemali by ste nič nechať na náhodu. Je známe, že pripravenosť je základom úspechu, i keď nie vždy a každému to vyjde. Ako sa teda vhodne odprezentovať a uspieť na pohovore? Dá sa na pohovore „predať“? V článku prinášame odpovede  na tieto a mnohé  ďalšie otázky 😉

Vaša kariéra závisí (aj) od kvality vášho CV

Aby ste sa na pohovor dostali, musíte vášho budúceho zamestnávateľa zaujať. Obvykle zamestnávatelia vyžadujú okrem životopisu aj motivačný list. Ak si prečítate náš článok „5 tipov, ako napísať dobrý životopis“, zistíte na akých päť oblastí by ste sa pri vypracovávaní vášho životopisu mali zamerať. Tieto tipy by som doplnila ešte o dva dôležité body. Viaceré personálne agentúry sa zhodujú v tvrdení, že v životopise nemusíte uvádzať údaje ako rodinný stav, politickú príslušnosť či osobné údaje vašich príbuzných a rodinných príslušníkov. Čo by ste však mali uviesť, sú správne kontaktné údaje. Nie je nič horšie, ako keď sa s vami chce spoločnosť, ktorej pošlete svoje CV spojiť telefonicky (máloktoré spoločnosti odpovedajú na vašu žiadosť mailom) a kontaktné číslo, ktoré ste uviedli nie je správne, prípadne sa na druhej strane ozve úplne iná osoba. Životopis máte, personalistka sa s vami skontaktovala a vás prepadla panika, pretože neviete ako sa pripraviť na pohovor? Žiadny problém. Poďme sa spolu pozrieť na to, s čím sa môžete na pohovore stretnúť a ako by ste mohli reagovať.

Nepodceňte prípravu na pohovor

To, že ste zástupcom spoločnosti poslali životopis, ktorý ich zaujal ešte neznamená, že prácu (snov) aj získate. Predtým, ako vstúpite na vaše (potenciálne) pracovisko, by ste si mali naštudovať, čo možno, najviac informácií o firme, pre ktorú chcete pracovať. Predstavte si, že sa vás váš budúci zamestnávateľ opýta na niečo z histórie firmy a vy sa budete pýriť ako paradajka. Nestačí si však cestou na pohovor narýchlo v „mhdečke“ prečítať posledné miľníky firmy. Dbajte na kvalitnú prípravu a možno predídete nepríjemnej situácii, v ktorej vás šikovný personalista ľahko vyvedie z rovnováhy a vy nebudete vedieť reagovať, pretože ste nevenovali dostatok času príprave na pohovor. Odporúčam vám, aby ste si poriadne naštudovali webové stránky a sociálne médiá spoločnosti, do ktorej si posielate životopis. Nezabudnite i na konkurenciu. Musíte vedieť za koho a proti komu budete „bojovať“. 😊

Počúvajte, odpovedajte a pýtajte sa

Po formálnom zoznámení sa s vašim potenciálnym zamestnávateľom, prípadne s personalistami alebo ďalšími kolegami, by malo nasledovať vaše predstavenie sa. Mali by ste v krátkosti odprezentovať kto ste, čo máte za sebou a aké sú motívy vášho záujmu o konkrétnu pracovnú pozíciu. Nezabúdajte, že prvý dojem je najdôležitejší, a preto by ste mali rozprávať plynulo. Nehovorte príliš rýchlo ale ani veľmi pomaly. Snažte sa zachovať si pokojnú náladu. Ak budete v strese, skúste sa na chvíľku zastaviť, nadýchnuť sa a vydýchnuť, a potom pokračujte. Zamestnávateľ si obvykle všíma aj reč vášho tela a mimiku. Preto opäť poukazujem na bod jedna a dva. Dajte si pozor, aby ste do životopisu uviedli LEN pravdivé údaje, inak sa skôr, či neskôr „prekecnete“ alebo vás prezradí reč vášho tela. Ak sa vás personalista alebo zástupca firmy na niečo spýta, odpovedajte pokojne a ak neviete odpovedať, priznajte, že neviete. Viacerí personalisti v rozhovoroch uviedli, že nie je nič horšie, ako keď na pohovore poviete, že ovládate niečo, o čom ste nikdy predtým nepočuli. Nezabudnite, že rovnako ako sa pýta človek, ktorý váš pohovor vedie vás, rovnako sa môžete a mali by ste sa pýtať aj vy jeho. Isto vás zaujíma, či máte nárok na home-office (ak to nebolo v popise práce spomenuté), zamestnaneckú zľavu alebo príležitosť pre ďalší kariérny rast.

Pochváľte sa

Kvalitne spracovaný životopis je jedna vec ale vedieť sa „predať“ je vec druhá a obvykle práve pri tomto bode sa množstvo kandidátov takpovediac „zasekne“. Dosiahli ste potrebné vzdelanie, investovali ste finančné prostriedky do kurzov a máte v rukáve niekoľko certifikátov? To, že ste všetky vaše hodnoty a silné stránky uviedli vo vašom životopise je super, avšak majte na pamäti, že personalisti (alebo zástupcovia firmy) prečítajú niekoľko životopisov, a preto by ste mali svoje kvality vyzdvihnúť na osobnom pohovore. Ak máte cit pre detail a záleží vám na tom, aby bola vaša práca urobená čo najkvalitnejšie, nebojte sa to povedať aj nahlas. Dobrou pomôckou sú tiež referencie, ktoré vám môžu napísať vaši predchádzajúci zamestnávatelia. Ak ste študent, alebo čerstvý absolvent a nemáte predchádzajúce pracovné skúsenosti, môžete sa pochváliť školskými projektami, prípadne prineste na pohovor vaše portfólio prác (ak ho pravdaže máte). Vo všeobecnosti platí, že menej je viac ale vedieť vyzdvihnúť svoje kvality vám pri uchádzaní sa o pracovné miesto môže byť na osoh.

„Vyber si prácu, ktorú miluješ a už nikdy nebudeš musieť pracovať ani len deň vo svojom živote.“

Buďte otvorený možnostiam

Ak sa vás na pohovore zamestnávateľ opýta či ovládate anglický jazyk a vy neviete, či priznať, že ho ani po niekoľkých rokoch učenia sa na škole neviete, avšak nechcete stratiť „body“, radšej nehovorte, že ste „native speaker“. Zamyslite sa nad budúcim používaním jazyka, ktorú bude vaša pracovná činnosť vyžadovať. O trojmesačnej skúšobnej dobe potom asi nemusím písať. Nikto nevie všetko. Nie je dôležité to, či ste študent alebo absolvent. Možno ste už vystriedali niekoľko zamestnaní, ale i tak máte právo nevedieť všetko. Dôležité je, aby ste prejavili záujem o učenie sa – väčšina zamestnávateľov vám preplatí časť alebo všetky náklady potrebné na vaše ďalšie vzdelávanie, ktoré podporí váš profesijný rast. Ako uvádza v článku „7 vecí, ktoré určite nehovorte, ak chcete uspieť na pracovnom pohovore“ Milan Tkáč (podnikateľ, kouč, školiteľ osobného rozvoja a predaja a zakladateľ spoločnosti FIN4YOU), vyhnite sa hanblivému vyhováraniu sa na nedostatok skúseností a naopak, sústreďte sa na to, v čom ste dobrý, vyzdvihnite vaše silné vlastnosti. Predajte sa.

Na záver by som vám chcela popriať veľa šťastia pri hľadaní vášho vysnívaného povolania a taktiež veľa úspechov na pohovore. Verím, že i vďaka tipom, ktoré ste si práve prečítali, sa môžete posunúť o krok bližšie k tomu, aby ste mohli robiť to, čo vás baví. Uchádzajte sa o prácu, ktorá vás bude baviť a napĺňať. Ako povedal Confucius -,,vyber si prácu, ktorú miluješ a už nikdy nebudeš musieť pracovať ani len deň vo svojom živote.“

Zdieľaj článok

Pridaj komentár